Онзи ден Парламентът, уплашен от лавинообразно разрастващото се недоволство сред мислещите хора, набързо прие един закон, който на пръв поглед ще спаси защитените територии от безогледно застрояване и /смята се/ще удовлетвори исканията на природозащитниците.
Административните актове за обявяване на защитените теритирии до 30 юни 2007 г. да бъдaт необжалваеми в съда , това гласува Парламентът.
Нашето безпокойство е:
Ще успее ли един такъв надве-натри изкован специално за даден кризисен казус закон да спаси каквото и да било?
Защото:
- Основателни са опасенията на юристите, че щом този закон нарушава Конституцията гражданите да имат право на обжалване на административните актове, той спокойно би могъл да бъде атакуван в Конституционния съд и в крайна сметка да не изпълни предназначението си да защити природните обекти.
- Един такъв прецедент на приемане на антиконституционен закон дава лош прецедент в една правова държава.
- Успокояването на напрежението сред правозащитниците ще помогне бързо и неусетно да се довършат вече започнатите далавери със защитените теритирии.
Едновременно с това Парламентът не прие някои изключително разумни и може би животоспасяващи защитените територии предложения/цитираме БГНЕС/:
"Не беше прието предложението на депутатите от ДСБ министърът на околната среда и водите в шестмесечен срок да приведе в съответствие със закона административните актове, свързани с промяна в границите на защитените територии."
Предложение, което още на 4 юли НД"Екогласност" направи в свое ИСКАНЕ до министъра на околната среда
*"Незабавно да изпълните Вашето неизпълнено задължение да внесете в Министерския съвет План за управление на Природен парк „Странджа”, заедно с цифровия модел на установените още от 30-05-2006 г. граници, с предложение МС спешно да го утвърди по реда на чл. 47, т. 4 от Закона за защитените територии.
*Да внесете горното решение на МС като доказателство при обжалването на Решението за „Странджа” пред 5-членен състав на Върховния административен съд.
*Да извършите отстраняване на грешките и несъответствията при отразяване на границите на всичките природни паркове на България."
"Отхвърлено беше и друго предложение на ДСБ, в което се настояваше местността Камчийски пясъци да бъде обявена за резерват.” /БГНЕС/
Коментарът е излишен! Обетонване до дупка, докато не остане пясък!
“Според зам.- министърът на околната среда Чавдар Георгиев няма процедури за преобявяване на защитени територии и затова се е наложило да бъдат приети поправките в Закона за защитените територии.
Той обясни, че "няма как да се създаде машина на времето, да се върнем назад в 60-те или 70-те години и да поправим малки неточности в документацията". /БГНЕС/
Едно напълно несъстоятелно изказване / този зам. министър от много време се изказва в подобни случаи, когато трябва да предпази Министъра от обвинения в пълна неадекватност/ - тук не става въпрос нито за МАЛКИ НЕТОЧНОСТИ в документацията, нито за Решения от 60-те и 70-те години, а за НЕИЗПЪЛНЕНИЕ НА РЕШЕНИЕ НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ от настоящия мандат.
Ето какво казва по въпроса един наш приятел, гражданин на Австрия с български произход и по-загрижен за България, отколкото нашите управляващи:
"Мммда?!... Пълен пат.
1. Парковете са спасени
2. Няма причина за протести и гражданско недоволство
3. Кабили и соколи... си остават по столовете...и я карат по старому (поне доста ги изплашиха с протестите, та бързо пуснаха плячката).
Чакаме следващия акт.
Поздрав,
Елмир Георгиев"
Няма коментари:
Публикуване на коментар